2024 » ile osób mówi po angielsku: angielski jako język ojczysty i drugi język 

Ile osób mówi po angielsku i czy naprawdę tak dużo?

Nieraz pisałem już, że angielski to swego rodzaju lingua franca naszych czasów. To popularne stwierdzenie, ale czy ma ono swoje odbicie w rzeczywistości? Aby się tego dowiedzieć, przeanalizowałem, ile osób mówi po angielsku. Swoje rozważania rozbiłem na angielski jako język ojczysty oraz tzw. drugi język, czyli język obcy. Przyjrzałem się też temu, jak sprawa wygląda w Polsce.

Ile osób mówi po angielsku – język ojczysty a obcy

Zastanawiając się, ile osób mówi po angielsku, warto wziąć pod uwagę, dla ilu osób jest to język ojczysty, a dla ilu obcy. Popularność angielskiego niewątpliwie oparta jest po części na tym, jak wielkie było Imperium Brytyjskie za czasów swej świetności. Pozostałością tego jest fakt, że angielski pozostaje językiem oficjalnym w 55 krajach świata (28,5% państw). De facto jednak funkcjonuje on jak język urzędowy aż w 75 państwach (to już 39%) oraz na terenie kilku terytoriów zależnych.

Ile osób mówi po angielsku od urodzenia – mówcy rodzimi

W świetle powyższych faktów nie powinno dziwić, że mówców rodzimych angielskiego jest aż 400-500 milionów! To, ile osób mówi po angielsku od urodzenia, sprawia, że jest to trzeci najpowszechniejszy język wśród języków ojczystych. Warto jednak zauważyć, że ogólnie rzecz biorąc, mówców angielskiego jest około 1,35 miliarda (niemal 17% populacji!), co oznacza, że mówcy rodzimi nie stanowią nawet ich połowy!

Dla ilu osób angielski to drugi język

Skoro po angielsku mówi około 1,35 miliarda ludzi na całym świecie, a mówców rodzimych jest 400-500 milionów, łatwo oszacować, dla ilu osób angielski to drugi język. Jest ich więc pomiędzy 850 a 950 milionów. Przewiduje się jednak, że liczba osób anglojęzycznych będzie rosnąć, właśnie za sprawą tych, którzy uczą się go jako języka obcego, i do 2050 osiągnie 2 miliardy.

2024 » ile osób mówi po angielsku: angielski jako język ojczysty i drugi język

Angielski jako drugi język w Polsce

A jak wygląda sytuacja w Polsce? Angielski jako drugi język, czy też któryś z kolei język obcy, jest powszechny wśród młodych pokoleń. Według badania TNS Polska z 2015 roku, w różnym stopniu zna go 60% Polaków. Jest to więc około 22 milionów ludzi. Śmiało stwierdzić można, że liczba ta będzie rosnąć. Według danych Eurostatu z 2020 roku, niemal wszyscy uczniowie w Polsce uczą się angielskiego jako języka obcego. Można się więc spodziewać, że jako Polacy będziemy notować coraz lepsze wyniki.

Polacy coraz lepsi w angielskim – drugi język dobrej jakości

Cieszy mnie również fakt, że jesteśmy coraz lepsi w języku angielskim. Jako drugi język (lub trzeci i kolejny) jest on coraz lepszej jakości. Według badań szkoły językowej EF, notujemy w jego zakresie ogromne postępy, plasując się pod tym względem na 6 miejscu. Pod względem samych umiejętności językowych w zakresie angielskiego zajęliśmy 8 miejsce. Co ciekawe, wyprzedzają nas tylko mniejsze państwa, w większości skandynawskie. Myślę, że to powód do dumy.

Angielski – współczesna lingua franca?

Powyższe dane mówią same za siebie – angielski to nasza współczesna lingua franca. Jak widać, uczy się go coraz więcej osób w Polsce i na świecie, a poziom tej znajomości niezmiennie się poprawia. Po angielsku komunikuje się szereg firm międzynarodowych, większość filmów oglądanych na świecie powstaje w tym języku. Na miejscu języka międzynarodowego angielski trzyma się mocno i nie zapowiada się, by miało to ulec zmianie.

Tłumacz przysięgły języka angielskiego – czy jest potrzebny?

Skoro tyle osób zna angielski, czy tłumacz przysięgły języka angielskiego jest potrzebny? Zacznijmy od tego, że tłumacz potrzebny jest zawsze. Nawet bardzo dobra znajomość języka nie równa się umiejętnościom niezbędnym do wykonania dobrego przekładu. Tłumacz przysięgły języka angielskiego jest jednak nie do zastąpienia z innego względu.

Posiada on zdobyte po zdaniu trudnego egzaminu uprawnienia. Nawet jeśli ktoś sam potrafi przetłumaczyć swój dokument, nie posiada odpowiedniej pieczęci i kwalifikacji, aby uczynić ten przekład ważnym dla urzędu czy innego organu. Takie osoby jak ja, tłumacze przysięgli języka angielskiego, są mu wtedy najzwyczajniej niezbędne.

Ile osób mówi po angielsku – podsumowanie

Podsumowując to, ile osób mówi po angielsku, można powiedzieć jedno: dużo, a będzie ich coraz więcej. Angielski to język nie tylko z dużą liczbą mówców rodzimych. Uczy się go bowiem niemal dwa razy tyle osób! To język ważny na rynku pracy, w dziedzinie kultury i rozrywki. Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli znamy go w doskonałym stopniu, nie czyni nas to tłumaczami. Zawsze warto zdecydować się na profesjonalne tłumaczenia.

Ile osób mówi po angielsku w Polsce?

Według badania TNS Polska z 2015 roku, w różnym stopniu zna go 60% Polaków. Jest to więc około 22 milionów ludzi.

author avatar
Tłumacz przysięgły języka angielskiego Maciej Wróblewski Sworn Translator of English
Zajmuję się tłumaczeniem od 2009 roku. Dziś, jako tłumacz przysięgły języka angielskiego od 2014 roku, wykorzystuję w pracy swoje doświadczenia zawodowe i wiedzę zdobytą na trzech różnych uczelniach.